Kam na školní výlet? Před dvěma lety jsme byli ve Stříbrných Horách na chatě Asociace TOM. Výborná volba. Levné ubytování, a hlavně jsme si mohli vařit. Proto tentokrát opět chata Asociace TOM ale ve Frýdlantu nad Ostravicí. Cesta vlakem tam i zpět se neobešla bez dobrodružství. Projeli jsme se i Pendolinem. Ubytování nabídlo vysoký standard. Vše, co jsme potřebovali, jsme našli – výborně vybavenou kuchyň i sociální zařízení.
Čtyři dny na školním výletě jsou ideální. Celé dva dny nám zůstaly na turistiku. Nejdříve jsme se rozešli na blízký Ondřejník. Po návratu jsme si uvařili oběd a odpoledne zašli na zmrzlinu do města. Scházeli jsme z kopce dva kilometry do centra a pak zase dva kilometry vzhůru. Třetí den byl naplánován výšlap na nejvyšší horu Beskyd. Lysá hora s nadmořskou výškou 1323 metrů nabídla převýšení 900 metrů na vzdálenosti 8,5 km z Ostravice. Poslední den bylo potřeba po sobě pořádně uklidit kuchyň i ostatní prostory budovy. Děti se aktivně zapojily a práce jim šla od ruky. Koupelny, toalety, jídelnu i chodby se vytřely mopem, na pokojích se vysálo a mohli jsme spokojeně opustit ubytování.
Slavomír Kočí
